Dėl savižudybės grėsmės

Savižudybės grėsmė

Į Psichologinių krizių pagalbos centrą gali skambinti asmenys, savo aplinkoje susiduriantys su savižudybės grėsmę patiriančiu asmeniu, bei asmenys, patys patiriantys savižudybės grėsmę.

Psichologinių krizių pagalbos centro psichologai konsultuoja ir informuoja skambinančiuosius savižudybės grėsmės atpažinimo, reagavimo, ryšio užmezgimo ir motyvavimo kreiptis  pagalbos klausimais, prireikus suteikia ir skubią pirmąją psichologinę pagalbą.

Šeimos nariai, draugai, mokytojai, bendradarbiai ir kiti gali atlikti reikšmingą vaidmenį identifikuojant, kada jo aplinkoje esantis asmuo patiria savižudybės grėsmę, todėl šiems  labai svarbu, kad jie turėti žinių kaip atpažinti savižudybės grėsmę ir suteikti pagalbą arba motyvuoti ir paskatinti asmenį, patiriantį savižudybės grėsmę, kreiptis pagalbos. Dėl to kviečiame visus, norinčius pasikonsultuoti, kaip atpažinti, reaguoti, kur kreiptis, jei savo aplinkoje įtariate, kad turite asmenį, kuris galvoja ar turi ketinimų apie savižudybę, skambinti trumpuoju Nr. 1815.

Savižudybės grėsmė gali kilti dėl psichikos sveikatos sunkumų, ankstesnių bandymų nusižudyti, priklausomybių, socialinės izoliacijos ar kitų priežasčių. Bandymas žudytis praeityje laikomas didžiausiu vėlesnės savižudybės rizikos veiksniu. Svarbu atpažinti įspėjamuosius ženklus, tokius kaip kalbėjimas apie beprasmį gyvenimą, norą mirti, nenorą gyventi, socialinis pasitraukimas ar elgesio, nuotaikos, bendravimo pokyčiai ir laiku suteikti ar pasiūlyti pagalbą. 

Pagalbos nauda:

  • Streso mažinimas: padeda sumažinti emocinę įtampą ir nerimą.
  • Pasitikėjimo savimi stiprinimas: skatina teigiamą savęs vertinimą ir savivertę.
  • Problemų sprendimas: padeda rasti naujus požiūrius ir sprendimus sudėtingose situacijose.
  • Socialinio ryšio stiprinimas: suteikia jausmą, kad asmuo nėra vienas su savo problemomis.
  • Psichinės sveikatos gerinimas: ilgainiui gali padėti išvengti rimtesnių psichologinių problemų vystymosi.

Jei asmuo patiria sunkumus, svarbu palaikyti ryšį ir užtikrinti jų saugumą, šalinant potencialiai pavojingus daiktus, ir užtikrinant, kad jie nebus vieni šiuo sunkiu metu. Emocinė parama gali padėti ne tik krizių metu, bet ir užtikrinti ilgalaikę psichinę gerovę, stiprindama socialinius ryšius, mažindama stresą ir padedant susidoroti su kasdieniais iššūkiais. Norint gauti emocinę paramą, galima kreiptis į specializuotas tarnybas, dalyvauti paramos grupėse ar pasikalbėti su artimaisiais apie savo jausmus ir sunkumus.

SVARBU!

Jei savižudybės grėsmę patiriantis asmuo yra susižalojęs, apsinuodijęs, sutrikusios sąmonės arba yra akivaizdi grėsmė jo sveikatai ar gyvybei, t. y. jis pradėjo ar ketina pradėti savižudybės veiksmus, būtina skambinti bendruoju pagalbos telefono numeriu 112 ir kviesti greitąją medicinos pagalbą, jei žinoma (numanoma) asmens buvimo vieta.